Vārda un uzvārda loma personīgā zīmola izveidē





Domāju, ka katrs ir saskāries ar situāciju, kad nākas nomainīt savu telefona numuru. No vienas puses sākas jaunas dzīve, no otras – ir jāapzina galvenos kontaktus un jāiepazīstina ar jaunu numuru. Tāpat pakāpeniski sazināmies ar citiem kontaktiem un informējam – jā, tagad ar mani var sazināties sekojoši.... Iespējams, ka šo pārmaiņu dēļ Tu neesi saņēmis kādu liktenīgo zvanu, līdz ar to iespēju, piedāvājumu, informāciju, kas noderētu tieši tajā brīdī.


Bet vai Tu esi iedomājies, cik būtiska loma Tavā dzīvē ir Tavam vārdam un uzvārdam? Jau no piedzimšanas vārds un uzvārds mūs pavada un veido mūsu identitāti. Vārds un uzvārds mums ir kā produktam un pakalpojumam zīmola nosaukums. Tas ir būtisks personīgā zīmola elements.





Tas asociējas ar mūsu sasniegumiem, kļūdām, izaugsmi, atpazīstamību, raksturojumu un arī izskatu. Veidojot personīgo zīmolu, vārds un uzvārds ir milzīgs kapitāls, pie kura mēs esam strādājuši visu mūžu. Dažādās desmitgadēs tiekoties ar vieniem vai citiem cilvēkiem, mēs viņiem atmiņas identificējamies tieši ar to. Viens no pirmajiem soļiem tīklošanās, sadarbību un kontaktu veidošanā, ir stādīties priekšā ar savu vārdu un uzvārdu. To darīt šķiet diezgan dabiski, jo tas mums ir mācīts no mazotnes, pat neapzinoties, ka tas ir pamatsolis personīgā zīmola veidošanā.


Var būt unikālāki vārdi un uzvārdi, vai to kombinācijas, bet var būt tādi, kas ir ļoti bieži sastopami kā klasiskie Jānis Bērziņš, Ieva Kalniņa utml. No vienas puses šādu kombināciju ir viegli atcerēties, bet no otras – unikalitātes uzsvēršana ir grūtāka. Bet tas nenozīmē, ka ļoti unikālu vārdu kombinācijas var palīdzēt. Piemēram, ja vārds ir nedzirdēts, grūti izrunājams, garš utt., tad problēmas ar to atminēšanos, pareizu izrunāšanu rada barjeras sava personīgā zīmola nostiprināšanai.


Pārsvarā mēs paši neizvēlamies savu vārdu un uzvārdu, jo to mēs mantojam no vecākiem, un tad nākas ar to sadzīvot. Bet ir gadījumi, kad cilvēki (man arī tādi ir pazīstami) dzīves laikā dažādu iemeslu ietekmē ir mainījuši savu vārdu vai uzvārdu. Te arī plaši pieņemtā prakse, kad sievietes pārņem vīra uzvārdu apprecoties. Vai tas var būt trieciens vai kavēklis Jūsu personīgajam zīmolam? Jā, var gan, īpaši situācijās, kad personīgais zīmols ir gana spēcīgs – esat atpazīstams eksperts, viedokļu veidotājs, profesionālis savā nozarē. Uzvārda vai vārda nomaiņa nav acīmredzams fakts. Reti kurš par to publiski un skaļi paziņo. Nav pieņemts kā telefona numura nomaiņas gadījumā apzināt savus kontaktus un paziņot par uzvārda maiņu (lai gan to varbūt arī vajadzētu!). Esmu vairākkārt piedzīvojusi situācijas, kad starp LinkedIn vai Facebook kontaktiem redzu vārdu un uzvārdu savienojumu (īpaši sievietēm), kuras nespēju identificēt, jo viņu dzīvē ir noticis skaists pavērsiens - laulības. Sabiedrībā pieņemtās tradīcijas par uzvārdu pārņemšanu, protams, mēs nevaram ignorēt, bet noteikti iesaku pārdomāt par riskiem Tavam personīgajam zīmolam, ja izlem mainīt vārdu un uzvārdu. Un kad esi ticis skaidrībā ar tiem, tad izdomāt plānu, kā šos riskus novērst pēc iespējas nesāpīgāk Tavam personīgajam zīmolam.


PS es esmu dzimusi Ilze Rassa. Savu vārdu un uzvārdu sajūtu kā neatņemamu identitātes daļu. Lepojos ar sava uzvārda “unikalitāti”. Profesionāli esmu izveidojusi reputāciju un atpazīstamību. Līdz ar to apprecoties, mans lēmums, ko atbalstīja arī vīrs, bija saglabāt savu uzvārdu.