Brīvrīki perfektai angļu valodai

Pat nevainojami rakstīt savā dzimtajā - latviešu valodā – ir izaicinoši. Kā ir tad, ja jāizsakās svešvalodā? Kā noturēt augstu līmeni, ja izteikšanās ir angļu mēlē, tā, lai neciestu personīgais zīmols? Piemēram, ir jāraksta kārtējais LinkedIn vai Medium blogs, ir jāliek saistošs teksts angļu valodā Instagram bildei vai vienkārši ir jāveic epasta sarakste ar ārvalstu kolēģiem.


Word Spelling Check palīdz ar pārrakstīšanās un vārda rakstības kļūdu labošanu. Bet kā tad ar stilu, gramatiku utt.?


Iepazīstinu ar, manuprāt, labākajiem interneta angļu valodas labotājiem – brīvrīkiem. Patiešām no savas pieredzes varu teikt, ka labas kvalitātes rīks ne tikai palīdz Jums izlabot savu rakstīto materiālu, bet arī māca. Bieži lietojot, ir redzamas stila un gramatikas kļūdas, kas atkārtojas. Jā, un šie rīki nav domāti angļu valodas kā svešvalodas lietotājiem vien. Tos izmanto angļu kā dzimtās valodas blogeri, rakstnieki, uzņēmēji, žurnālisti utml.

Ar ko tad sākt?


Kā ierasts, esmu testējusi vairākus rīkus un runāšu tikai par diviem, kurus es iesaku un pati izmantoju.


ProWritingaid

Piereģistrējoties ar savu epastu un paroli, tev ir iespēja šo rīku izmantot interneta vidē bezmaksas. Raksti vai kopē savu tekstu un nepieciešamo vārdu labojumi uzreiz tiks norādīti. Vari skatīt nepareizi uzrakstītos vārdus, gramatiku, stilu. Arī stila gadījumos bieži tiek jau piedāvāti risinājumi. Šī lapa ir tā vieta, kur tu vari mācīties valodu un uzlabot savu stilu. Izvēlies “Summary” un te piedāvās informācija par “glue words”(200 vārdiem angļu valodā, kas palēnina lasīšanu un bez tiem var iztikt), pārējas vārdiem labai lasāmībai, ieteikumiem dikcijai, liekvārdību un klišejām, teikumu garumu, stila kļūdām utt.


ProWritingaid piedāvā izvēlēties starp amerikāņu, britu, austrāliešu un kanādiešu angļu valodu. Tev ir iespējas definēt arī sava materiāla stilu – informatīvs, radošs, mājas lapa, biznesa utml. Programmā ir pieejama arī sinonīmu vārdnīca.


Reģistrējoties programmai, tiek automātiski izveidots Chrome paplašinājums (extention). Tas paredz, ka, tev rakstot dažādus tekstus interneta vidē, programma automātiski piedāvā labojumus.


Grammarly

Ilgu laiku Grammarly bija mans primārais rīks, ko es izmantoju pirms iepazinu ProWritingAid.


Grammarly ir augstas kvalitātes rīks, kas tiešām palīdz tavu tekstu pabeigt labā kvalitātes formā. Programmai ir bezmaksas un maksas versija. Bezmaksas versijā tas sniedz tev ieteikumus vārdiem, kurus esi nepareizi uzrakstījis, gramatikas ieteikumus, bet attiecībā uz sarežģītiem teikumiem un stilu, kā arī ieteikumi vārdiem, ko nomainīt, tas norāda, cik tekstā ir šādas problēmas, neparādot konkrētu vietu. Tas ir “premium” programmas piedāvājums.


Grammarly saglabā visus Jūsu tekstus, ir iespējams pie tiem atgriezties.


Iespējams lejuplādēt Chrome paplašinājumu, kas ir ļoti parocīgs, jo katrs var izvēlēties jaunu dokumentu, uzklikšķinot uz Grammarly logo Chrome rīkjoslā. Tāpat Grammarly labos angļu valodā rakstītu tekstu internetā, Facebook utt.


Programma piedāvā tev izvēlēties rakstīšanas mērķi, auditoriju, tādējādi arī labot tavu stilu formālai, neformālai, radošai, informatīvai vai cita veida komunikācijai. Tas vērtē tavu tekstu arī pēc noskaņojuma – analītisks, draudzīgs, informatīvs utml. Sniedz arī teksta gramatikas vērtējumu – cik tas ir pareizs, iesaistošs, skaidrs utt.


Turklāt brīvrīka jaunajā dokumentā Jūs savu tekstu varat uzreiz veidot, jo te var to formatēt.


Lai veicas ar personīgajam zīmolam atbilstošu komunikāciju angļu valodā!