Mākslīgais intelekts – joprojām palīgs un arī risks personīgajā zīmolvedībā
Dažādi MI ģeneratīvie sarunboti ir būtiski attīstījušies, lai katram varētu palīdzēt gan pozicionēt personīgo zīmolu, veikt tā analīzi, saņemt ieteikumus, kā arī radīt rakstītu un vizuālo saturu. Protams, arī veidot audio un video saturu. Iespējas radīt materiālu, kur MI palīdz salikt subtitrus, veidot atbilstošāko vizuālo interpretāciju vēstījuma izcelšanai, radīt idejas un pieskaņot tekstus konkrētai auditorijai, ir katram. Un tās noteikti ir jāizmanto. Bet tam ir jābūt komplektā ar jūsu redzējumu, idejām, izteiksmi, komunikācijas stilu. MI ir palīgs nevis aizvietotājs. Ja lieto MI rīkus ikdienā, jau bieži vien labi var atpazīt, kurš saturs ir nevis paša, bet MI radīts. Ne velti sociālajās platformās izskan lūgumi: “mums nevajag nopulētus tekstus, mums vajag cilvēka, kas spēj rakstot izlaist burtus (kļūdīties), veidotus stāstus”. Es izmantoju MI, bet mana pieeja ir - pirmā teksta redakcija ir manis veidota, tad ieklausos MI padomos, un rediģēju pēdējo versiju.
Tāpat, MI rīkiem kļūstot arvien spēcīgākiem un varošākiem, parādās arī vairāk risku reputācijas saglabšānai. Proti, iespējas mūsu privāto datu – balss, izskata, valodas stila – izmantošanā pret mūsu gribu. Pret to šobrīd aizsargāties ir ļoti grūti, bet svarīgi ar šo privāto informāciju nedalīties ar trešajām personām, ja neesam simptprocentīgi pārliecināti, kā šie dati tālāk tiks izmantoti.
Tiešsaistes reputācijas vadība tagad ir neatņemama profesionālo panākumu sastāvdaļa. Negatīva digitālā pēda var nopietni kaitēt uzticamībai. Regulāri pārbaudiet savu reputāciju tiešsaistē.
Kur palicis autentisks autentiskums?
Jau vairākus gadus pēc kārtas es turpinu atkārtot autentiskuma nozīmi personīgajā zīmolvedībā. Pozicionējumam ir jābūt tādam, lai tas rādītu mūs tādus, kā esam, nevis kādi vēlamies būt. Lai mūsu tēls saskanētu dzīvē ar mūsu reālo “es”. Nevelti daudz tiek runāts, ka auditorija sagaida personīgus stāstus, kas atspoguļo ievainojamību un patiesumu. Tas viss ir ļoti pareizi. Bet te es vēlos atzīmēt cita personīgā zīmola eksperta Jesses N. Dan-Yusuf novērojumu, kuram pilnībā pievienojos – šobrīd, tik daudz un dikti visapkārt sludinot un piemērojot autentiskumu, mēs esam sasnieguši lielu autentiksuma nogurumu. Autentiskums, īpaši digitālajā komunikācijā, tiek mākslīgi veidots. Vairs nepietiek būt “īstam”, jo ikviens apgalvo, ka ir īsts. Radītais saturs, kuram ir jāparāda patiesais cilvēks, ir tāpat “uzražots”. Jesse atzīmē, ka sabiedrība sajūt: uzražotu ievainojamību, stratēģisku autentiskumu, aprēķinātu atklātību. Un tāpēc viņš iesaka fokusēties uz mērķi, nodomu.
Tas sakrīt ar manis jau iepriekšējos gados skandēto: personīgāja zīmolvedībā fokuss ir nevis uz sevi, bet gan kā es varu palīdzēt citiem ar savu cilvēkkapitālu. Uz savu mērķi, nodomu. Iekļauotj zīmola pozicionējumā un veidošanā savas mērķauditorijas vajadzības, jūs piešķirsiet zīmolam skaidru mērķi.
Domu biedri nevis sekotāji
Mainās arī būtisks mērķauditorijas iesaistes aspekts: svarīgs ir nevis sociālo mediju sekotāju skaits, bet gan kopienas ar domubiedriem veidošana. Proti, ar cilvēkiem, kas pārstāv jūsu mērķauditoriju un kuru vajadzība tiek uzklausīta un, iespējams, risināta ar personīgā zīmola palīdzību. Joprojām ir svarīgi pārdomāt savu vertību, misijas, mērķu lomu personīgā zīmola pozicionējumā, lai tie kalpotu kopienai.