Personīgās zīmolvedības tendences 2022. gadā





Gads ir nedaudz ieskrējies un mēs varam pārskatīt, kas mums ir jāņem vēra, kopjot savu personīgo zīmolu 2022.gadā. Ir tendences, kas turpinās no iepriekšējiem gadiem, ir jauninājumi, kuri aizsākās pērn un uzņems apgriezienus šogad. Tad par visu pēc kārtas:





Video semināru par 2022. gada tendencēm skaties šeit



Digitālais zīmols - gatavošanās metapasaulei

Par mūsu zīmola izveidi digitālajā vidē mēs runājām jau pērn. Digitālā vide ir jaunais tirgus laukums, kur satiekas darbinieki, darba devēji, pircēji un klienti, pārdevēji, dažāda spektra organizācijas, kā arī investori. 2022. gada “Digital 2022 Globa Overview Report” parāda, ka kopš 2018. gada trešā ceturkšņa līdz 2021. gada 3 ceturksnim interneta lietošana dažādas ierīcēs pieaugusi par 10 minūtēm, sasniedzot teju 7 stundas dienā. Piedaloties video konferencēs, tērzētavu un sociālo mediju komunikācijā, kopīgojot darba dokumentus, projektus un komunicējot asinhroni, pierodam arvien vairāk pie šiem digitālajiem kanāliem un daļēji, savā ziņā, tie ir aizstājuši klātienes komunikācijas iespējas. Jau pērna gada vasarā iezīmējās, ka pieradums dažādos pasākumos piedalīties no mājām digitālajā versijā (neizejot no sev ērtas vides, netērējot laiku nokļūšanai līdz pasākuma vietai, ar iespēju noskatīties pasākumu ierakstā) noteica, ka primārā izvēle krīt uz attālinātu digitālu dalību. Palielinoties mūsu klātbūtnei digitālajā telpā, arvien vairāk ir jārūpējas par savu tēlu šajā vidē. Un tas attiecas ne tikai uz to, kā es izskatos sociālajos medijos, bet kādu tēlu veidoju video konferenču laikā un attālinātajā sarakstē ar dažādām ietekmes pusēm.


Gatavošanās “metapasaulei”, kas iezīmēsiet ar to, ka mūsu dzīve digitālajā vidē kļūs ar vēl vairāk jaunām komunikācijas iespējām bagātāka, nozīmē, ka digitālās vides pārzināšana, sociālo mediju līderības prasmes izkopšana ir pirmie soļi (baby steps), lai sagatavotos metapasaules piedāvājumam. Mums ir doti aptuveni divi gadi (laiks, kā saka metaverse ieviesēji, kas ir nepieciešams, tehnoloģiju attīstīšanai), lai ērtāk sarastu ar pašprezentāciju digitālajā vidē – sakārtotu savu tēlu, iepazītu sociālo mediju rādītās priekšrocības, riskus un tos pārvaldītu, aktīvi darbojoties šajās platformās.



Atceries, 2022. gadā personīgā zīmola veidošana vairs nav tikai par tehnikas jautājumiem. Tas ir par mūsu emocionālo inteliģenci un spēju iekļauties vērtību kustībā.



Uzticēšanās krīzes izaicinājumi

2021. gads iezīmējās kā uzticēšanās krīzes augstākais punkts. Edelman Uzticības barometrs 2022 atzīmē, ka uzticēšanās krīze jau ir “noklusējuma” (default) emocija sabiedrībā. Un tas nozīmē, ka veidot personīgo zīmolu, kas ir atbildīgs, ir vēl grūtāk. Situācijā, kad pastāv tik liela viedokļu polarizācija, un šobrīd ļoti aktīvi darbojas personas, kas veido savus zīmolus sociālajos tīklos, vairs nezinām, kam ticēt – kur ir viltus ziņas, kur ir personīgās intereses. Tāpēc, lai arī šobrīd ir vispateicīgākais laiks no instrumentu un kanālu pieejamības viedokļa, lai būvētu savu zīmolu, daudz grūtāk ir piesaistīt uzmanību un iegūt savas auditorijas uzticēšanos. Te var ņemt vērā Edelman ieteikumu – norobežojies no “dalīšanas”, piedāvāt risinājumus un uzticamu, konsekventu uz faktiem bāzētu informāciju.



Vērtību un uzskatu pārskatīšana

Pēc maniem novērojumiem ļoti daudzi cilvēki veido savu personīgo zīmolu bāzētu uz vērtībām. Tad 2021. gadā mēs redzam, ka vērtības ir kļuvušas par ļoti būtisku mūsu rīcības un vēlmju ietekmētāju. Vērtības un uzskati parādās gan jau pieminētajā viedokļu polarizācijā, gan arī daudz vairāk izvirzās darbinieku, klientu un kopumā sabiedrības aktivitātēs un dienas kārtībā. Runa te ir par to, ka sabiedrības gaidas no biznesa ir, ka tas ieņem skaidru pozīciju sociāla un politiska rakstura jautājumus – klimata pārmaiņas, ekonomiska nevienlīdzība, darbaspēka pārkvalifikācija.





Ko tas nozīmē personīgā zīmola veidotājiem? Pirmkārt, tas nozīmē, ka arī mēs katrs varām būt tajos 60% un līdz ar to mūsu zīmols ir veidots uz spēcīgiem uzskatiem vai vērtībām. Otrkārt, jāsaprot, ka šīs vērtības un uzskati ir svarīgi arī mūsu mērķauditorijai – vienalga, vai tas ir mana kā individuālā konsultanta klients vai arī tas ir mana uzņēmuma, kura vadības komandā es esmu, investors vai darbinieks. Tas nozīmē, ka arī mums, veidojot savu tēlu, ir jāizprot sava auditorija, tās vēlmes un jārēķinās ar vispasaules “zīmolu aktīvismu” un “darba vietas aktīvismu”. Tā ir iespēja uzrunāt un apvienot cilvēkus šo vērtību vārdā.



Cilvēcīgums - daļa no zīmola

Šogad personīgā zīmola kopšanas dienas kārtībā – vienalga vai tu esi vadītājs, uzņēmuma īpašnieks, vai arī ierindas darbinieks – ir jāiekļauj cilvēcīgums. Tas nozīmē, ka radīt lielāku sasaisti ar savu mērķauditoriju – darbiniekiem, klientiem, sabiedrības grupu pārstāvjiem vai pat investoriem. TikTok, kura uzvaras gājiens šobrīd šķiet ir tikai tāds ieskrējiens, turpina to, ko iesāka Snapchat: uzrunāt sabiedrību ar reāliem cilvēkiem, ar to vajadzībām, interesēm, vājībām. Neizskaistināti, nepārspīlēti. Pieejami ikvienam. Un šis cilvēcīgums tiek sagaidīts no zīmoliem. Jā, tajā skaitā arī no cilvēku personīgajiem zīmoliem. Ja tu veido savu zīmolu, atceries būt autentisks, dabisks, uzrunāt ar savu zīmola pozicionējumu cilvēku vajadzībās. Ja tu pārstāvi korporatīvo zīmolu, atceries, ka tev vajadzētu sava uzņēmuma zīmolam piešķirt cilvēka seju un dvēseli, lai klients tiešām justos tā, ka viņu izprot un spēj saprast. Tas nozīmē – nebaidīties dalīties ar savu personību, veidojot profesionālu zīmolu. Nav detaļās jāklāsta par savu privāto dzīvi, bet ir uzskati, vērtības, intereses, kas parāda tavu personību un aizrauj un apvieno arī citus.