Kādai "būt" vai "nebūt" tavai profila vai CV fotogrāfijai?





Katram no mums ir dažāds darba raksturs, bet ir cilvēki, kas ikdienā sazinās telefoniski, epastā, čatā, vebinārā un tamlīdzīgi ar kolēģiem vai sadarbības partneriem tuvākās un tālākas valstīs vai pat otrpus zemeslodes un nekad vaigā viens otru nav redzējuši.


Strādājot straptautiskās kompānijās, tā ir ikdiena un pirmais un vienīgais iespaids, kas veidojas par konkrēto cilvēku, ir no pie epasta konta vai čata, vai Skype zvana profila pievienotā fotogrāfija. Es atļaušos apgalvot, ka mūsdienās mēs lielākoties pirmo iespaidu veidojam ar savu foto materiālu, kas ir pieejams digitālos informācijas kanālos. Jau minētie, bet arī čati kā Whats app, Hangouts, sociālie mediju konti un jebkura foto informācija par mums, kas ir pieejama internetā. Fotogrāfija var būt izšķirošais, kas paver mums jaunas iespējas vai arī liedz tās.





Nesen Valdis Melderis sarunā minēja, ka digitālā mārketinga eksperts Artūrs Mednis savu foto sociālos medijos nav mainījis gadiem. Mans komentārs uz to bija - fotogrāfiju vajag izvēlēties vienu visiem sava personīgā zīmola kanāliem, jo tas veicina atpazīstamību un tiešām to nemainīt bieži. Bet ir jāņem vērā, ka mēs jaunāki nepaliekam un arī mūsu vizuālajā tēlā ieviešas vai paši ieviešam izmaiņas. Tāpēc bildei ir jāatbilst mūsu šābrīža vecumam un izskatam. Nesen seminārā Cēsīs dalībniece man norādīja, ka es dzīvē izskatos pavisam savādāk kā bildē sociālojos medijos. Un viņai ir taisnība, jo vairāk kā mēnesi esmu kļuvusi par tumšmati. Un tieši tāpēc ir svarīgi organizēt sev profesionālu fotosesiju (manā gadījumā tāda jau bija ieplānota).


Ko ņemt vērā, veidojot savu profesionālo fotogrāfiju?


Priekš sociālo mediju, čatu profilu, CV fotogrāfijām:


1. Izvēlies kvalitatīvu foto, kas ir tavs krūšutēls.

Neliec bildi pilnā augumā vai, kur ir paceltas rokas. Tā ir kā klasiskā pases bilde, bet ietver tavu krūšutēlu. Jā, un bildei ir jābūt labas kvalitātes, lai nav “pikseļota”, ar sliktu izšķirtspēju. Starp citu, var izmantot gan krāsainu, gan melnbaltu foto.


2. Apģērbu pieskaņo savai profesionālajai mērķauditorijai.

Ja tu darbojies konservatīvā nozarē, kur tiek prasīts lietišķs kostīms, tad fotogrāfējies šādā apģērbā. Savukārt, ja pārstāvi māskliniecisku nozari, tad, iespējams, apģērbs ir brīvāks. Neizmanto foto ar sevi saulesbrillēs - acu kontaktam ir būtiska nozīme!


3. Smaidi, rādot zobus (ja vien nav kosmētisks defekts).

Smaids veicina uzticamību un atvērtību.


4. Fotogrāfijas fonam ir jābūt neitrālam.

Pārāk raibs, krāsains fons (ar sīkām detaļām) noņems uzmanību no tevis.


5. Profesionālajos kanālos izmantot vienu un to pašu fotogrāfiju.

Viena bilde priekš sociālajiem medijiem, prezentācijām, publikācijām utml. Tas ir tāpat kā ar cilvēka vārdu - atkārtot un atkārtot, lai veidotu tā atpazīstamību. Turklāt, ja tava bilde ir redzēta bukletā, tad, meklējot pareizo sociālo mediju kontu, īpaši, ja ir divi vai vairāki cilvēki ar vienādu vārdu un uzvārdu kombināciju, būs vienkāršāk tieši tevi atpazīt.


6. Profilu bildes bieži nemainām!

Par to jau rakstīju, bet te ir tas pats iemesls - atpazīstamības veidošana, atgādinot ar vienu un to pašu fotogrāfiju, pieradinot, ka bilde ir kā atpazīšanas zīme.


7. Fotogrāfijā esi tikai tu.

Neliec bildes ar “otru pusi”, bērniem, suņiem un kaķiem. Šeit uzsvars ir uz tevi un tavu profeisonalitāti.


8. Neverbāla komunikācija - atvērta ķermeņa valoda un sakopts vizuālais tēls.

Izvērtē, kādu iespaidu rada tavas grimases. Krūšu tēla bildē nevajadzētu parādīties rokām pilnā garumā, bet, tomēr te vēlos atgādināt neizmantot foto ar sakrustotām rokām. Tas raida negatīvus signālus - aizsardzība, nepārliecinātība, nepieejamība utml. Nesen LinkedIn redzēju dāmas profila bildi, kurā ta bija ieliksui sevi ar uz krūtīm sakrustotām rokām. Kopā ar nopietno sejas izteiksmi, tumšo fonu, radīja “bargās kundzes” iespaidu un manu pirmo reakciju - nē, ar šo cilvēku es nevarētu sadarboties. Ja tevi uztrauc, kur likt rokas fotogrāfējoties, lasi manu iepriekš jau publicēto bloga ierakstu.


Un beigu beigās, pirms izmanto izvēlēto fotogrāfiju un tu jūties nedrošs, paprasi citu cilvēku viedokli, kura bilde atstāj labāku iespaidu!


Lai tev izdodas pārliecinoša pirmā iespaida radīšana ar savu foto!