Es noteikti aicinu izmantot sociālos medijus, jo digitāli savienotāja tīklošanās pasaulē tas ir spēcīgs kanāls, bet… Un te seko bet, kuram aicinu pievērst uzmanību un ņemt vērā.
Sociālo mediju konti mums nepieder. Lai arī tas ir mūsu saturs, ko esam publicējuši, rūpīgi veidojuši sekotāju un daudzu gadījumā klientu loku, sociālo mediju konti pieder Facebook, Instagram, Twitter utt. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka mums nav pilnīgas varas un ietekmes par to nākotni.
Un to īpaši ir izjutuši tie, kuriem pēkšņi, pēc vairāku gadu darbības, vienkārši pazūd šie konti vai tiek liegta pieeja.
Maijā, meistardarbnīcas laikā, strādājot ar saviem klientiem pie personīgā zīmola, viena no dalībniecēm, vēlējās atvērt savu Facebook kontu, kad izrādījās, tas ir pazudis. Neilgi pirms tam viņai jau bija grūtības, liegta pieeja piekļūt kaut ko mainīt, papildināt utt. savā kontā. Mēģinājums pa dažādiem kanāliem sazināties ar Facebook bija nesekmīgs – atbildes no viņiem līdz šim brīdim nav saņemtas. Bēdīgākais – zaudēti vērtīgi kontakti, sekotāji, pie kuriem strādāts bija gadiem.
Minēšu savu piemēru – ap to pašu laiku, kā minētājai darbnīcas dalībniecei, es saņēmu ziņu no Google, ka man tiek liegta pieeja savam Youtube kontam, jo esmu pārkāpusi viņu Kopienas politiku un varu zaudēt pieeju visiem Google produktiem ( t.sk, Gmail, Drive, utt.). Biju absolūtā neizpratnē – man bija 3 nevainīgi, pašas veidoti video par personīgo zīmolu, respektējot autortiesības, nelietojot rupjus vārdus utt. Pārsūdzēju, lūdzu paskaidrojumu – saņēmu ļoti ātri (tajā pašā dienā) atbildi, ka lēmumu nemaina un pieeja manam kontam man tiek liegta, sīkāk nepaskaidrojot pat to, kurš konkrēti kopienu politikas punkts ir pārkāpts. Samierinājos ar šādu rezultātu, jo – ko gan mēs varam izdarīt Google? Bet nesen uzdūros vēlreiz šai pašai apstrīdēšanas formai un, nodomāju, pamēģināšu vēlreiz, lūdzot, vismaz sniegt konkrētu paskaidrojumu, kuru punktu politikā esmu pārkāpusi. Pagāja ne vairāk kā divas stundas, kad es saņēmu no Youtube epastu, ka es neesmu pārkāpusi nekādas politikas un man pieeja ir atjaunota. Kas visā šajā pārsteidza – atziņa, ka nav nekādu pārkāpumu.
Ierakstot interneta meklētāja, atradīsim, ka ir neskaitāmi kontu pazušanas vai slēgšanas piemēri Facebook, Twitter, Instagram utt. Tā ir ikdiena. Vairāk iedziļinoties tieši Facebook praksē, ir piemēri, kur konts ir pazudis pat ar 150 000 sekotāju, pat Social Media Examiner ( kā paši sevi dēvē, pasaule lielākais sociālo mediju mārketinga avots), kuram šobrīd ir pusmiljons sekotāju, nonāca šajā stresainajā situācijā. Tika iedarbināts plašais sekotāju un ASV ietekmīgu draugu tīkls, līdz tika FB līdz dzirdīgām ausīm un arī rezultāta. Konts tika atjaunots.
Šie piemēri rāda, ka mēs nevaram pilnībā uzticēties šiem instrumentiem sava personīgā zīmola veidošanai. Tāpēc no manas puses ir trīs ieteikumi:
1. Variē savus komunikācijas kanālus ar sekotājiem – nepaļaujies tikai uz Instagrammu vai FB. Ja konts pazudīsi, arī iespēja sazināties ar sekotājiem. Tāpēc aicini viņus “pierakstīties” tavai jaunumu listei un noteikti informē par citiem kanāliem – mājas lapa, bloga vietne, podkāsta vietne utml.
2. FB ir iespējams izveidot savas lapas kopiju, ko saglabāt uz datora. Ja pienāk tāds brīdis, ir vismaz iespēja uzrunāt savus sekotājus, aicinot pievienoties citai lapai vai kanālam.
3. Lai arī tas nav risinājums (kā izriet no manas pieredzes), ir svarīgi sekot līdzi kopienu politikām, noteikumiem, lai vienā brīdī nepaliekam pie salauztas siles.