Personīgā zīmola vizuālā identitāte ir higiēnas jautājums







15.03.2019



Produktu vai uzņēmumu zīmols sastāv no ēteriskiem un taustāmiem elementiem. Ēteriskais – zīmola personība, kas ietver vērtības, misiju, zīmola solījumu. Un taustāmais - zīmola vizuālā identitāte, kurai jāatspoguļo ēteriskais elements. Piemēram, redzot McDonald, Nike, Tesla vai jebkuru logo, mēs atpazīstam tā vizuālo izpildījumu un zinām kāda veida produktu, pakalpojumu, stāstu, vērtības un klienta pieredzi mēs varam sagaidīt. Ja zīmols ir zināms, mums katram ir savs priekšstats un attieksme pret to. Ja nav, tad ar pirmo saskarsmes brīdi arī veidojas mūsu priekšstats par attiecīgo zīmolu.





Bet kā ir ar personīgo zīmolu? Vai tam ir vajadzīgā vizuālā identitāte?


Apskatīsim divus piemērus.


Iedomājies situāciju – tu esi uzņēmuma vadītājs un tev jāizskata daudzi CV un pieteikumi uz vakanci tavā uzņēmumā. Tie visi ir dokumenti, rakstīti melns uz balta. Visi kandidāti mērojas spēkiem ar līdzvērtīgu pieredzi un prasmēm, bet kāds atšķiras ar pārdomātu, ilustratīvāku iesniegto dokumenta dizainu, saskaņotu CV formu un pieteikuma vēstuli. To pārlasot, tu saproti, ka dokumentu dizains vizuāli atspoguļo vai izstrāvo kandidāta personību. Tu sajūti pārliecinātību, degsmi, rūpīgumu. Šis kandidāts tev paliek atmiņā.


Otra situācija - tu esi netīšām atradis interesantu blogu par veselīgu uzturu. Ievēroji, ka blogera rakstītajam ir sava pieeja, akcenti, kas izceļ noteiktas vērtības. Turklāt blogam ir savs vizuālais stils. Paskatoties rakstītāja sociālo mediju kontus, ir uzreiz skaidrs, ka tie pieder tam pašam autoram. Tu “pieseko” kontiem, jo tev patīk saturs un tevi aizrauj blogera redzējums par aktuālajiem jautājumiem, viņa pārliecība un vērtības par bio produktu audzēšanu mājas apstākļos.


"Tu “pieseko” kontiem, jo no vizuālā tēla ir uzreiz noprotams, ka tie pieder vienam tam pašam autoram, nevis viltvārdim".


Šajos gadījumos tevi ir nošarmējis abu aktīvistu personīgais zīmols. Gan darba meklētājs, gan blogeris ir izveidojuši sava personīgā zīmola profilu un solījumu, proti, viņi skaidri komunicē, kas es esmu, ar ko es atšķiros no citiem un kas ir viņu misija. Turklāt zīmolam ir izveidojuši vizuālo identitāti. Abās situācijās personīgais zīmols, tā vizuālā identitāte ir ietekmējusi mērķauditoriju pārstāvjus – darbā ņēmēju un bloga lasītāju – tieši tā, kā persona to ir vēlējusies. Proti, darba meklētājs ir pamanīts un, iespējams, tiks uzaicināts uz darba interviju. Savukārt, blogeris ir piesaistījis vēl vienu interesentu, kas ieklausās viņa domās un tālāk sociālajos tīklos dalās ar viņa ierakstiem.


Vairāki personīgā zīmola eksperti apgalvo, ka vizuālā identitāte – logo, krāsas, fonts utt. - nav personīgais zīmols. Tomēr es tam nepiekrītu. Nenoliedzami satura piepildījums, tā būtība ir vissvarīgākais, lai savu unikalitāti definētu. Bet tāpat kā produkta gadījumā arī personas zīmola vizuālā identitāte ir būtisks elements, lai personīgais zīmols būtu pamanāmāks, atšķirtos no konkurentiem, lai personīgā zīmola solījumu varētu realizēt, lai personīgā zīmola pozicionējumu varētu izcelt. Nenoliedzami, ka par otru cilvēku mums paliek atmiņā arī viņa emocijas, idejas, vērtības un darbi, bet vizuālā identitāte tam iedot strukturētu, tveramu ietvaru. Vizuālā identitāte piešķir personīgajam zīmolam dziļumu un atmiņā paliekošu vizuālo tēlu.


"Kāds var izveidot izcilu personīgo zīmolu, saturiski definējot savu unikalitāti un autentiskumu, veicot perfektu sociālo tīklu izvēli vai izmantojot klātienes tīklošanās iespējas, kur sevi parādīt. Bet nepārdomāts personas fiziskais vizuālais tēls (apģērbs, matu sakārtojums, sievietēm – dekoratīvā kosmētika) un prezentējošo materiālu vai digitālo rīku noformējums var interesantus padarīt labākajā gadījumā vienaldzīgus".


Ir pierādīts, ka stabils pirmais iespaids par cilvēku rodas pirmajās septiņas sekundēs. Bet pietiek tikai ar sekundes vienu desmito daļu, lai izveidotos priekšstats, piemēram, vai personai var uzticēties. Noteikti šajās septiņas sekundēs var nebūt iespējas apburt mērķauditoriju ar personīgā zīmola stāstu. Tāpēc ir vajadzīgs, kas vairāk, lai piesaistītu uzmanību un nopirktu vairāk laika. Tas attiecas gan uz klātienes, gan neklātienes aktivitātēm. Šādā situācijā personīgā zīmola vizuālā identitāte var palīdzēt pievērst uzmanību, kā tas bija mūsu pirmā piemēra gadījumā. Vai nostiprināt atpazīstamību, ja interese jau ir radīta, kā tas bija aprakstītajā blogera situācijā.


"Manuprāt, personīgā zīmola vizuālā stila kopšana un uzturēšana ir higiēnas jautājums katram, kas nopietni vēlas lolot savu personīgo zīmolu".


Tāpēc lasi arī turpmāk manus ieteikumus par rīkiem, kurus izmantot, lai varētu sava personīgā zīmola higiēnu uzturēt.


#personīgaiszīmols #vizuālāidentitāte